W dniach 9-12 listopada Gdańsk po raz szósty będzie gościć filmy animowane z całego świata, które zaprezentowane zostaną w ramach trzeciej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych. Na widzów czekać będą projekcje kilkudziesięciu filmów krótkometrażowych, pokazy filmów pełnometrażowych, retrospektywy, warsztaty oraz koncert do animowanego filmu niemego. Festiwal odbędzie się w dawnym kinie Watra w budynku Domu Harcerza oraz na Akademii Sztuk Pięknych.

Tegoroczny festiwal to przede wszystkim międzynarodowy konkurs krótkometrażowych filmów animowanych, składający się z czterech sekcji programowych: fabularna animacja, teledysk, animacja dla dzieci oraz animowany eksperyment i impresja. Do konkursu została zgłoszona w tym roku rekordowa ilość 1154 animacji z 72 państw całego świata. Najlepsze filmy w czterech konkursowych kategoriach wybierze gdańska publiczność.

Poza konkursem festiwal zaprezentuje liczne pokazy pełnometrażowych filmów animowanych zarówno dla dorosłych i dzieci. Będą to niemal wszystkie najważniejsze animacje prezentowane i nagrodzone na światowych festiwalach w ostatnim roku, m.in.: „Nazywam się Cukinia” (Europejska Nagroda Filmowa), „Czerwony żółw” (Nagroda specjalna w Cannes), „Wielka wyprawa Molly” (Berlinale), „Życie Animowane” (laureat nagrody za najlepszą reżyserię na festiwalu Sundance, nominowany w tym roku do Oskara w kategorii pełnometrażowy film dokumentalny) czy „Sonia” (film otwarcia MFF Berlinale sekcji Generation).

Nie zabraknie klasyki z kultowego japońskiego Studia Ghibli, jak „Ponyo” i „Księżniczka Mononoke” mistrza Hayao Miyazakiego, która w tym roku świętuje 20. rocznicę powstania, a także najnowszego „Czerwonego żółwia”, pierwszej w historii tego studia europejsko-japońskiej koprodukcji.

Dla najmłodszych widzów, poza licznymi pokazami filmowymi przygotowano też warsztaty animacji.

Na festiwalu tradycyjnie zaprezentowane zostanie specjalne pasmo z okazji Międzynarodowego Dnia Animacji – globalnego święta, obchodzonego na przełomie października i listopada na całym świecie.

Podczas festiwalu odbędzie się też specjalny wieczór poświęcony twórczości gdańskiego studia animacji „Grupa Smacznego”, w ramach którego odbędzie się premiera ich najnowszego filmu „Bernard”.

Festiwal potrwa cztery dni, od 9 o 11 listopada. Projekcje filmowe odbędą się w audytorium Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz w kinie Watra znajdującym się w Domu Harcerza w centrum Gdańska.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych współfinansowany jest ze środków Miasta Gdańska oraz środków Województwa Pomorskiego.

Organizatorem i pomysłodawcą festiwalu jest Stowarzyszenie kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa, która odpowiada również za takie imprezy jak Kino na Szekspirowskim, Sopot Film Festival czy Kino Letnie w Orłowie.

Kuratorami programowymi festiwalu są: Anna Kądziela-Grubman i Michał Grubman.

Dodaj komentarz