Idea festiwalu

Gdański festiwal animacji to pokazy najlepszych filmów animowanych z całego świata, filmowe konkursy, spotkania z wybitnymi postaciami świata animacji, edukacyjne warsztaty.

Na Festiwalu jak co roku obejrzeć będzie można animacje artystyczne i pozycje ambitne, w tym filmy zrealizowane w klasycznej, rysowanej technice animacji, która wobec wszechobecnej techniki komputerowej odchodzi powoli w zapomnienie. Czekają nas pokazy premierowe zarówno dla najmłodszych jak i dorosłych widzów.
W tym roku na widzów czeka również obszerne pasmo Antologia Polskiej Animacj wraz ze spotkaniami z twórcami i przedstawicielami polskich studiów animacji. W tym m.in. z Mariuszem Wilczyńskim, Grupą Smacznego i Breakthru Films. Festiwal jak co roku chce przypominać, że animacje to nie tylko filmy dla dzieci, a te dla młodego widza to nie tylko superprodukcje z amerykańskich studiów filmowych.
W konkursie pełnometrażowych filmów animowanych znalazły się tytuły nagradzane i prezentowane na Festiwalu w Cannes, Sundance, Annecy, nominowane do Oskara, Złotych Globów i Europejskich Nagród Filmowych, a w tym m.in. „Flee” (Przeżyć), reż. Jonas Poher Rasmussen, „WolfWalkers” (Sekret Wilczej Gromady), reż. Tomm Moore, Ross Stewart.
Tegorocznym elementem festiwalu były również pokazy plenerowe Animafest 2021 latem, które odbyły się w dniach 3-5 września w Kinie na Szekspirowskim na dachu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.
Główne pokazy 7. MFFA Animafest Gdańsk odbędą się w dniach 14-17 października 2021, w dawnym Kinie Watra oraz w Multikinie.