W dniach 8-11 listopada 2018 Gdańsk po raz siódmy będzie gościć filmy animowane z całego świata, które zaprezentowane zostaną w ramach czwartej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych. Na widzów czekać będą projekcje kilkudziesięciu filmów krótkometrażowych, pokazy filmów pełnometrażowych, retrospektywy, warsztaty oraz koncerty.

Tegoroczny festiwal to przede wszystkim międzynarodowy konkurs krótkometrażowych filmów animowanych, składający się z czterech sekcji programowych: fabularna animacja, teledysk, animacja dla dzieci oraz animowany eksperyment i impresja. Najlepsze filmy w czterech konkursowych kategoriach wybierze gdańska publiczność. Poza konkursem festiwal zaprezentuje liczne pokazy pełnometrażowych filmów animowanych zarówno dla dorosłych i dzieci. Będą to niemal wszystkie najważniejsze animacje prezentowane i nagrodzone na światowych festiwalach w ostatnim roku, kierowane zarówno dla dorosłego jak i najmłodszego widza.

Na festiwalu tradycyjnie zaprezentowane zostanie specjalne pasmo z okazji Międzynarodowego Dnia Animacji – globalnego święta, obchodzonego na przełomie października i listopada na całym świecie, z którego gdański festiwal wyrósł. W programie nie zabraknie również klasyki polskiej animacji, odbędą się spotkania z twórcami, a dla najmłodszych widzów, poza licznymi pokazami filmowymi przygotowano też warsztaty animacji.

Jednym z pokazów specjalnych będzie projekcja “Grobowiec świetlików” reż. Isao Takahata w 30-lecie jego premiery (1988).

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych współfinansowany jest ze środków Miasta Gdańska.

Podobne wpisy